JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

brain drain

brain drain szó jelentése

A "brain drain" kifejezés a magyar nyelvben a "szellemi elvándorlás" vagy "agyelszívás" jelentését hordozza. Ez a fogalom arra utal, amikor egy országban képzett és tehetséges szakemberek, tudósok vagy művészek elhagyják hazájukat, hogy külföldön jobb lehetőségeket, fizetést vagy karrierlehetőséget találjanak. A brain drain hatása negatív lehet az adott országra, mivel elveszik a szellemi potenciált és a tudást, ami az országot fejleszthetné, és csökken a hazai innováció és fejlődés lehetősége.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "brain drain" kifejezés az angol nyelvből származik, és az eredeti jelentése "agy elszívása". A kifejezést először a 1960-as években használták, amikor azt a jelenséget írták le, amikor a képzett és tehetséges emberek egy adott országból máshová vándorolnak.

Az "agy elszívása" kifejezés azért vált népszerűvé, mert a "brain" (agy) szóval jellemezték azokat az embereket, akik magas szintű tudással és képességekkel rendelkeznek, míg a "drain" (elszívás) utal a távozásukra és azzal járó veszteségre.

A jelenség kialakulása több tényezőre vezethető vissza. Gyakran előfordul, hogy egy adott országban vagy régióban alacsonyak a munkahelyi lehetőségek és/vagy rosszak a gazdasági feltételek. Emiatt sokan úgy döntenek, hogy jobb lehetőségek után néznek külföldön. Ezenkívül más tényezők is befolyásolhatják a brain drain-et, mint például a politikai instabilitás, a korlátozott szakmai fejlődési lehetőségek vagy akár a jobb fizetési és életkörülmények lehetősége külföldön.

Az "agy elszívása" kifejezés használata azóta is folyamatosan növekszik, mivel sok ország számára komoly problémát jelent, hogy tehetséges és képzett embereik elhagyják az országot, ami hosszú távon negatív hatással lehet a gazdasági és társadalmi fejlődésre.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az országunkat sújtja a fiatal tudósok brain drain-je, akik külföldön találnak jobb lehetőségeket.
2. A brain drain komoly problémává vált az egészségügyben, mivel a legjobb orvosok és ápolók külföldre vonultak.
3. Az oktatási rendszerünk nem tudja visszatartani a tehetséges diákokat, így tapasztalható a brain drain az oktatás területén is.
4. A kormánynak intézkedéseket kellene tennie a brain drain ellen, hogy megtartsa az ország legjobb szakembereit.
5. Az egyre növekvő gazdasági nehézségek miatt sok vállalkozó dönt úgy, hogy elhagyja az országot, ami tovább súlyosbítja a brain drain problémát.
6. A brain drain hatása érződik a kutatás-fejlesztés területén is, mivel a legtehetségesebb tudósok külföldre távoznak, hogy ott folytassák karrierjüket.
7. A brain drain problémáját csak hosszú távú stratégiákkal lehet kezelni, amelyek elősegítik és támogatják a tehetséges emberek itthon maradását.

Rokonértelmű szavak

migráció, agykivándorlás, agymenekülés, tudásszivattyú, szellemi elvándorlás

Fonetikus átírás

[breɪn dreɪn]

Betűrendben közeli szavak

binaris nemu, binge watching, bliszter, boomer, booze, brain drain, brainstorming, brant, brunch, btw, buborektea,